Jesień w Niepublicznej Szkole Muzycznej I Stopnia w Środzie jest gorąca jak środek lata. Nie tylko za sprawą ubiegłotygodniowego koncertu uczniów, ale także dzięki wizycie wspaniałego gościa Marka Gordzieja, który w poniedziałek 4 października prowadził warsztaty w naszej szkole.

Wybitny autor i kompozytor piosenek, wokalista, muzyk, pedagog, plastyk, a także artysta lutnik, na co dzień współtworzy zespoły: Orkiestra Prowincjonalna, PPNOU, The Dur, (i Dobrodzieje), Piosenkowa Krowa. Na zaproszenie przybył do średzkiej szkoły muzycznej, by przedstawić tajniki budowy instrumentów i poprowadzić warsztaty gry na ukulele. A że, jest znany także jako gawędziarz i konferansjer, dlatego na spotkaniu nikt się nie nudził, bo atmosfera była bardzo wesoła. Interesujące spotkanie pozwoliło zebranym odkryć jak powstają instrumenty strunowe, a także wysłuchać wiele ciekawostek. Każdy uczestnik warsztatów mógł dotknąć różnego rodzaju narzędzi i kawałki drewna, z którego wykonuje się instrumenty. Artysta z wielkim kunsztem prezentował jak nagina się  drewno, by je uformować np. na kształt skrzypiec lub gitary. Przeprowadzone przez lutnika doświadczenie na oczach dzieci, mianowicie moczenie i pod wpływem ciepła naginanie deseczek hebanu lub jawora wzbudziło wśród uczniów podziw. Bowiem każdy na spotkaniu widział tę czynność powstawania instrumentu po raz pierwszy. Uczniowie szkoły muzycznej z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi prowadzącego spotkanie Marka Gordzieja. Odpowiadali i zadawali pytania, stąd wyniknęła bardzo ciekawa i edukacyjna dyskusja.  Największą radością była możliwość posłuchania piosenek i gry na ukulele w wykonaniu artysty. Choć w średzkiej szkole muzycznej, oprócz fortepianu i skrzypiec, uczy się także gra na gitarze, to ukulele zdobyło sympatię wielu uczniów. Warto dodać, że ukulele to po hawajsku „skacząca pchła”.

Na zakończenie gość spotkania Marek Gordziej dokonał pamiątkowego wpisu do szkolnej kroniki oraz złożył autograf pod swym zdjęciem dla szkoły.

 

Zdjęcia ze spotkania: