W czwartek 20 października 2022 r. w średzkiej Bazylice Mniejszej odbył się piękny koncert charytatywny, którego charakteryzował nie tylko szczytny cel niesienia pomocy, ale także wyjątkowa muzyka, która tam wybrzmiała.

Przed średzką publicznością wystąpili światowej sławy artyści – kwartet smyczkowy DAFO, w składzie Justyna Duda, Danuta Augustyn, Aneta Dumanowska i Anna Armatys oraz kontrabasista Łukasz Mazanek. Jak sam wspomniał ksiądz kanonik Wojciech Śmigiel podczas przywitania gości, koncert ten był pierwszym koncertem w Bazylice Mniejszej od nadania jej tej nazwy. Spotkanie było premierą płyty „Meditatio” („Medytacja”), której utwory właśnie wybrzmiały podczas koncertu. Autorem muzyki o charakterze religijno-refleksyjnej, którą licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać, jest gitarzysta, kompozytor, aranżer, wydawca wielu publikacji i podręczników oraz nauczyciel w Niepublicznej Szkole Muzycznej I Stopnia w Środzie – dr Bartłomiej Marusik. Zgromadzeni w Bazylice byli zachwyceni koncertem o czym świadczyło wiele pozytywnych komentarzy po koncercie, a także w mediach społecznościowych.

– Piękna muzyka, otwiera nie tylko serca, umysł i uszy, ale także otwiera nasze wnętrze na jej piękno i unosi nasze dusze – komentowała publiczność, pytając już o kolejne takie koncerty.

Szczytny cel, który przewodniczył temu muzycznemu spotkaniu była pomoc dla 3-letniego walecznego Wojtusia na jego leczenie i rehabilitacje. Dlatego trzeba dodać, że muzyka ta naprawdę otworzyła serca publiczności, gdyż z zebranych datków dla uzbierano kwotę 1940 zł. Organizatorem koncertu była Środa XXI Sp. z o.o. oraz Niepubliczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Środzie, którzy kierują podziękowania dla księdza kanonika Janusza Śmigla za udostępnienie Bazyliki oraz Hotelowi Almarco, który był sponsorem koncertu.

 

PROGRAM KONCERTU

DAFÔ QUARTET & ŁUKASZ MAZANEK

Bartłomiej Marusik

MEA GRATIARUM

  1. Redemptor Hominis
  2. Redemptoris Mater
  • Angelus Custos
  1. CHRISTUS CONDEMNATUR AD MORTEM
  2. EVIGILATIONEM SIGNIFICASSE
(dedicated to the memory of Waldek)
  1. MEDITATIO
Samuel Barber
  • ADAGIO FOR STRINGS

 

 

 

 

Samuel Barber
  • ADAGIO FOR STRINGS  (fragment)